Київські каштани

Бронзовий каштан в Маріїнському парку
     Розкішні каштани з білими і рожевими свічками вже давно стали для киян та гостей нашого міста художнім і музичним символом Києва. Прекрасна лірична музика і незвичайна поезія видатних представників культури і мистецтва України - композитора П. Майбороди та поета А. Малишка злилися в «Київському вальсі», який починається відомими словами: «знову цвітуть каштани 
   Пора цвітіння каштанів означає прихід справжньої «буйної» весни, коли столиця буквально потопає в зелені. У той же час, цей період збігається з найяскравішим весняним святом - «днем Києва», який відзначається в завершальні вихідні дні травня. Така кількість квітучих каштанів навряд чи побачиш в якому-небудь іншому місті Європи чи світу. За оцінкою КП «Київзеленбуд» в нашому місті налічується близько 1 млн каштанових дерев, які в кінці осені втрачають більше 30 тисяч тонн плодів! Не випадково стилізована гілка каштана стала в середині 20 століття основним елементом герба Києва.  
     Напевно, цікаво буде здійснити короткий екскурс в історію гербів Києва:  Після здобуття Києвом Магдебурзького права в XV столітті магістратська печатка зображала руку з луком, що символізувало основний вид зброї захисту від нападу зовнішніх ворогів. Це був перший відомий історикам герб нашого міста. У кінці XVIII століття за наказом Катерини II місто отримало новий територіальний герб - зображення Архангела Михаїла. Тенденція заміни старих міських гербів на територіальні була характерна для України катерининських часів. У 1918р була спроба поєднати в проекті нового герба Києва обидва символи разом з тризубом. Але, вже у наступному 1919р усі «контрреволюційні» герби були скасовані більшовиками. 
     У 1969р Київ знову отримав новий герб: щит слов'янської форми; зверху серп і молот, унизу - медаль «Золота зірка» Героя Радянського Союзу (Київ має статус міста-героя); на червоно-блакитному полі щита (колір прапора УРСР) зверху - напис «Київ»; в центрі містилося стилізоване зображення квітучої гілки каштана (при цьому листя і квітка мали чітко упорядковану форму), перерізане зображенням старовинної емблеми Києва - лука. У 1995р рішенням Київради місто повернувся до дореволюційного герба - зображення архангела Михаїла, але вже в зміненому варіанті.

Детальніше: на сайті http://www.primetour.ua/uk/company/articles/Kashtanyi-Kieva.html

Коментарі